Google Programmatic Nedir? Avantajları Nelerdir?

Google Programmatic (Programlı Reklamcılık) Nedir? Avantajları nelerdir?

Programlı reklamcılık artık dijital reklamcılığı satın almanın ve optimize etmenin en yaygın biçimidir. Programcıların temellerini ve nasıl çalıştığını bilmek pazarlamacılar için çok önemlidir. Modern reklamcılığın önemli bir bileşeni olan Google Programmatic 2019 yılında, dijital medyada reklam için harcanan tüm paranın %65’inin programlı bir şekilde işlem göreceği ve reklam verenlerin dünya çapında 84 milyar ABD doları harcayacağı tahmin ediliyor. Programlı reklamcılık birçokları tarafından jargonla doldurulmuş ve büyümesinde neredeyse üstel olan çevrimiçi pazarlamanın ‘kara kutusu’ olarak adlandırılmıştır.

Google Programmatic ( Programlı reklamcılık) nedir? 

En basit şekliyle programlı reklamcılık, çevrimiçi reklam alım ve satımının otomatikleştirilmiş işlemidir. Bu reklam türü yayıncılık sitelerinde ve reklamcılık tarafında envanter satmak, envanter satın almak ve bir yayıncı sitesine reklam yerleştirmek için farklı platformlar kullanma işlemidir. Bu, teklif talepleri (RFP), insan görüşleri ve manuel kampanya siparişlerini içeren oldukça manüel bir süreçti. Şimdi, başından sonuna kadar tüm işlem milisaniye içinde gerçekleşir ve birçok farklı platform içerir.

Google Programmatic Avantajları

1. Reklam bütçenizi akıllıca harcayın

Programlı reklamcılık, kullanıcıları ayrıntılı bir şekilde hedeflemenize olanak tanır. İnanılmaz miktarda veriye parmaklarınızın ucunda (elbette GDPR uyumlu) erişerek, görüntüleyenleri doğru mesajla, doğru yerde, doğru zamanda hedefleyebilirsiniz. Bu, reklam bütçenizi daha akıllıca kullandığınız ve ürününüzle ilgilenmesi olası olmayan görüntüleyenlerin israfını ortadan kaldırdığınız anlamına gelir.

2. Gerçek zamanlı ölçüm ve optimizasyon

Programlı reklamcılıkla, her bir reklamın performansı gerçek zamanlı olarak ölçülür. Artık reklamverenlerin, reklamlar yayınlanmasından haftalar sonra canlı bir kampanyayı optimize etmek için çok geç olan medya ajanslarından bir excel sayfası beklemeleri gerekmez.

Programatik, reklamverenlerin orada reklamları ayarlamasına ve optimize etmesine ve ardından sonuçları test etmesine ve iyileştirmesine ve ayrıca reklam harcamalarında net bir gözetim yapmasına olanak tanır.

3. Satın almanın şeffaf bir yolu

Programlı reklamcılıktan önceki günlerde markalar reklam harcamalarını gerçekleştirmek için ajanslara ve üçüncü taraflara güvenmek zorunda kalacaklardı. Artık markalar ücretler konusunda tam şeffaflığa sahip olabilirler. Ayrıca, paralarının tam olarak nerede ve ne kadarına harcanıyor.

4. Her şey verilerle ilgili değil

Elbette, programlı reklamcılık yoluyla hedefleme, bir kullanıcı hakkında her şeyi bilmeyi gerektirmez. İçeriğe dayalı hedefleme, istediğiniz kitleye kesintisiz ve daha az müdahaleci bir yol sağlar. Bu şekilde, kullanıcıları anahtar kelimelere ve bir sayfanın içeriksel alaka düzeyine göre hedefleyebilirsiniz.

5. Çok kanallı ve format erişimi

Ortalama kullanıcınızın artan dijital temas noktası ile reklamlarınız devam ediyor olmalıdır. Programlı reklamcılık bu noktada başı çekiyor. Mobil cihazlarda, masaüstünde, tablette, uygulama içi, TV ve hatta ev dışında bile kitlelere ulaşmanıza olanak tanır. İmkanlar sonsuzdur!